COM/Skype/Outlook add-in ...

Intrebari despre limbajul C++, standardul C++, STL, OOP in C++ sau alte subiecte nelegate de VisualC++
Post Reply
cristianamarie
Membru++
Membru++
Judet: Iaşi

COM/Skype/Outlook add-in ...

Post by cristianamarie » 19 Nov 2012, 21:19

... pe Codeproject aici.
Nu e C++, ci C, dar cine e interesat de un tutorial de COM, threads, marshalling poate il gaseste util.

Nuclear launch detected

Marius Bancila
Fondator
Fondator
Judet: Timiş

Re: COM/Skype/Outlook add-in ...

Post by Marius Bancila » 20 Nov 2012, 10:02

Ce sa zic. Fain, imi place ca nu ai scris in VB. Dar aduce a masochism in zilele astea, sa scri adonuri pentru Outlook fara wizarduri si in C. :) Mi-a placut si sectiunea scurta de Q&A de la final.
Marius Bancila
Fondator Codexpert, Microsoft MVP VC++
Site personal | Blog

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 20 Nov 2012, 10:48

Merci :)

... masochism si nu prea, nici in C# nu a fost prea grozav. Oricum, munca cea mare e aceeasi - free/LocalFree/Release/delete. Ce probleme am avut (nici acum rezolvate) cu un addin in C# care bloca Outlook... de asta am zis, pasc iarba pe care o cunosc.

Mi-ai fost de mare ajutor cu WIC bitmaps/PNG.
Nuclear launch detected

tudor_t
Membru
Membru

Post by tudor_t » 20 Nov 2012, 11:04

Suna interesant, prespun ca vine cu ceva diferit fata de Skype toolbar for Outlook (http://www.skype.com/intl/en-us/get-sky ... l-toolbar/)
Oricum, cum acuma ambele sunt produse de aceeasi firma, ma astept sa le integreze si mai mult in viitor.. (cum Skype va inlocui Win Live Messenger)

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 20 Nov 2012, 13:52

Uneori (ca sa nu spun "de multe ori") abordarea "masochista" duce in cele din urma la mai putine batai de cap decat abordarea "mura-n gura". :)

@Cristian: Excelent articol! :thumbup:

viorel2005
Membru
Membru

Post by viorel2005 » 24 Nov 2012, 15:48

Felicitiari pentru articol in primul rand, mai ales intr-un domeniu care
nu mai este "promovat".
Mi-ar placea sa fie scris un articol si despre scrierea unui AddOn pentru antivirus, in sensul
folosirii motorolui de scanare al antivirusului la cerere. Si daca se poate detalia
si despre limbajul de programare dezvoltat de Bitdifender pentru antivirusul sau
ar fii minunat.

Succes mai departe!

zlatomir
Membru++
Membru++

Post by zlatomir » 24 Nov 2012, 17:10

@Cristian misto articolul si Q&A-ul, cand am nevoie de integrare cu skype stiu unde sa caut
Off topic:
@viorel2005 pt scanarea cu Bitdefender nu ai nevoie de un articol, un script e suficient, cam asa cum zice aici
Cat despre "limbajul de programare dezvoltat de Bitdifender pentru antivirusul sau" sunt aproape sigur ca nu si-au dezvoltat un limbaj de programare ci mai degraba folosesc C/C++ si chiar daca ar fi dezvoltat un limbaj in-house nu cred ca cineva iti da detalii pe forum sau intr-un articol.

cristianamarie
Membru++
Membru++

Post by cristianamarie » 26 Nov 2012, 14:56

viorel2005 wrote:Felicitiari pentru articol in primul rand, mai ales intr-un domeniu care
nu mai este "promovat".
Mi-ar placea sa fie scris un articol si despre scrierea unui AddOn pentru antivirus, in sensul
folosirii motorolui de scanare al antivirusului la cerere. Si daca se poate detalia
si despre limbajul de programare dezvoltat de Bitdifender pentru antivirusul sau
ar fii minunat.

Succes mai departe!
Add-on-uri pentru AV se fac doar de catre echipele OEM/partners. Din cite stiu eu nu se foloseste un limbaj, ci un requirement (implementati dll-ul X cu exports E1, E2, ... si il declarati in fisierul Z).
Nuclear launch detected

viorel2005
Membru
Membru

Post by viorel2005 » 26 Nov 2012, 19:54

Add-on-uri pentru AV se fac doar de catre echipele OEM/partners
Dar de ce comunitatea open-source nu poate adauga o functionalitate gratuita?
De ce trebuie sa fie API-ul cu copyright? Ma refer la SDK-ul Antivirusului si nu la codul sursa al acestuia.
Pentru ca in general API-urile la aplicatii sunt gratuite. Nu vad cum ar putea fi folosit negativ un api
de antivirus. Mai periculos este la alte aplicatii unde poti creea exploit-uri. Dar cu un api oferit de antivirus
ma indoiesc ca ai putea creea asa ceva. Ar fii o dovada in plus ca acel cod este de "calitate", in sensul pozitiv.

Ovidiu Cucu
Fondator
Fondator

Post by Ovidiu Cucu » 27 Nov 2012, 11:22

viorel2005 wrote:
Add-on-uri pentru AV se fac doar de catre echipele OEM/partners
Dar de ce comunitatea open-source nu poate adauga o functionalitate gratuita?
De ce trebuie sa fie API-ul cu copyright? Ma refer la SDK-ul Antivirusului si nu la codul sursa al acestuia.
Pentru ca in general API-urile la aplicatii sunt gratuite. Nu vad cum ar putea fi folosit negativ un api
de antivirus.
Fiecare are dreptul sa-si faca public un API, sa-l tina la secret sau sa-l dea numai la parteneri cu sau fara NDA. E ceva greu de inteles?
Or fi multe API-uri gratuite insa fii sigur ca sunt si multe altele de care nici n-ai auzit.
viorel2005 wrote:Mai periculos este la alte aplicatii unde poti creea exploit-uri. Dar cu un api oferit de antivirus
ma indoiesc ca ai putea creea asa ceva. Ar fii o dovada in plus ca acel cod este de "calitate", in sensul pozitiv.
Vrajeala scoasa de linuxisti. N-o lua ad litteram, ca te oftici degeaba. ;)

Post Reply